Ana sayfa Oyun Haberleri DOOM 4 Projesinin İptal Ediliş Nedeni Ortaya Çıktı

DOOM 4 Projesinin İptal Ediliş Nedeni Ortaya Çıktı

459
0
PAYLAŞ
DOOM_4_Projesinin_ptal_EdiliA_Nedeni_Ortaya_yOkt

FPS türünün atalarından olan DOOM serisi, bildiğiniz gibi bu sene sil baştan furyasına dahil olmuş olan bir diğer oyun olmuştu. Ancak esasında bu son oyun, DOOM 4 adı altında çıkacaktı, ama sonradan ne olduysa oldu ve karşımızda sil baştan yapılmış olan bir DOOM oyunu bulduk. Peki bunun arkasında yatan neden neydi? Gelin hep birlikte id Software stüdyosuna kulak verelim.

DOOM 4 Projesinin İptal Ediliş Nedeni Ortaya Çıktı

Hatırlayacağınız üzere, DOOM 3 PC ve Xbox için 2004 yılında piyasaya çıkmıştı. Döneme yine damgasını vurmayı başaran oyunun çıkışından sonra seri uzun süreli bir sessizliğe gömüldü, ta ki 2008 yılında DOOM 4 duyurulana kadar… Büyük bir heyecana kapılan oyuncular, tereddüt etmeksizin yeni duyurulan oyunu ön-sipariş ile almışlardı. Ne var ki, 2011 yılında, projenin iptal edildiği açıklanmıştı. Her ne kadar Bethesda Softworks cephesinden bir açıklama beklense de, firma bütünüyle sessizliğini korumuştu. Hiçbir açıklama gereği duymamıştı.

Bu olayın üzerinden geçen beş yıllık bir sürecin ardından, en nihayetinde id Software  stüdyosu, DOOM 4 projesinin neden iptal edildiğini NoClip isimli Youtube kanalı üzerinden yayınlanan son bölümde açıkladı. Esasında, ileri sürülen sebep, pek tabi ki kabul edilebilir bir sebep olarak görülebilir. Öyle ki, DOOM 4 projesinin serinin konseptinden oldukça uzak durduğunu ve piyasadaki diğer FPS türü oyunlara oldukça benzediğini belirtildi. Hatta projenin başlarda Call of Duty serisiyle belirgin ölçüde benzerlik gösterdiğinin de altı çizildi. Bu benzerlikten kasıt ise daha sinematik, karakterimizin haricinde başka karakterlerinde olduğu ve daha fazla hikaye ağırlıklı bir çizgide gidiyor olması. Bildiğiniz gibi DOOM serisi hikayenin ikinci plana atıldığı ‘önüne geleni vur ve ilerle’ mantığına dayağı bir seri olarak oyun dünyasında kendisine yer ediniyor. Ayrıca düşmanlarla karşı tek başına başa çıkmaya çalışan ve adını bile bilmediğimiz bir karakteri yönetiriz.

Belli ki DOOM 4 bu konuda çizginin fazlasıyla dışına çıkmış ve bu da stüdyoyu projeyi çok da geç olmadan tamamıyla iptal etmeye itmiş.

 

BİR CEVAP BIRAK