Ana sayfa Oyun İncelemeleri Gumballs & Dungeons – iOS İncelemesi

Gumballs & Dungeons – iOS İncelemesi

459
0
PAYLAŞ
Gumballs-Dungeons-2

Zindanlar… Kimbilir kaç gelinin düğün altınlarını dehlizlerinde saklamaktalar. Kimbilir kaç şövalye bu başlık paralarının peşinden gitmiş ve en kötü ihtimalle geri dönememiştir. Gene böyle bir zindan avında, incelememizin başından da anlayacağınız üzere biraz mizahi elementlerden de barındıran bir Table RPG tadında bir oyundan bahsediyor olacağız.

Oyunumuz, uzak diyarların bir kahramanın elinden zar zor kurtulan top şeklindeki bir sakızın, uçurumdan düşmesi ve terkedilmiş bir maden bulmasıyla başlar. Daha sonra bu madeni çekip çevirerek, kendi gibi adamları etrafında toplayıp bir yerlatı köyü kurar. Bu köyde birkaç gelişme yapıp kendini atar sokaklara. O zindan senin bu zindan benim koşturup durur.

gumballs-dungeons-4

Malum bir mobil oyun olmanın verdiği rehavetle her mekan ve zamanda kolaylıkla, çok da kafa patlatmadan zevkle oynanabilir bir oyun. Bu cümlem sizi aldandırmasın, oyunda kafa patlatmanız gerekn stratejik kararlar da almıyor değilsiniz. Oyun mekaniğine gelince, Dungelot serisini oynayanlar bilirler. Hücrelerden oluşan katlar ve katlardan oluşan zindanlar mevcut. Bu zindanlarda her katta bir giriş ve bir çıkış kapısı mevcut. Maksat çıkış kapısını açıp bir sonraki kata çıkmak (ya da inmek! Genelde zindan müteahitleri arsaya kat çıkmak yerine kat iniyorlar!). Sıra sıra hücreleri açarak ve hücrelerden çıkan itemlerı kullanarak, gene hücrelerden çıkan düşmanları yenmek ve bu hücrelerden birinde saklı anahtarı kullanarak bir sonraki seviyeye geçmek ana görevimiz. Bir hücrede düşman çıktığında komşu hücreleri de kilitliyor, bu da ya düşmanı alt etmenizi zorunlu kılıyor ya da etrafından dolaşıyorsunuz. Her katı tamamen temizlersek, oyun bize “deneyim rune”ü vererek ödüllendiriyor.

gumballs-dungeons-6

RPG demiştim, bu oyunda zırhlar bularak kuşanabilir, büyüler bularak mananız yettiğince büyü yapabilir veya etraftaki değişik çevre etmenlerini kullanarak düşmanlara zor saatler yaşatabilirsiniz. Misal, arı kovanı, vurulması çok zor yarasalarda kullanıldığında size de zarar veriyorken düşmanı temizliyor. Aksi halde yüksek “dodge” oranlı bu hayvana vurmak neredeyse imkansız. Deneyim rune’leri ile karakterinizi belirli alanlarda (class gibi bir şey) ilerletebilirsiniz. Elde ettiğiniz itemlar ve karakter güçlerinin hepsi, bölüm bittiğinde paraya dönüşüyor, o yüzden cimrilik de yapmayın!

gumballs-dungeons-5

Köyünüzde bazı karkaterleri altın toplamakla görevlendirirken bazılarını da etraf köylere salıp, köy düğünlerinden altın, erzak ne bulurlarsa getirmeleri için salıyorsunuz. Kendi karakterinizi de temelli geliştirebildiğiniz yiyecekli bir bölüm var ve belli malzemeleri topladığınızda karakteri o konuda geliştirebiliyorsunuz.

gumballs-dungeons-3

Oyunu iPhone 7Plus 128 Gb’da test ettik. Grafikler güzel ve müzikler oyunun sınıfını göz önüne alırsak kabul edilebilir düzeyde. Oyun F2P olmasına karşın gayet zevkli oynanabilir dakikalar sunmakta. Özellikle short-run’lar için birebir. Bir dungelot oyuncusu olarak (Dunegelot gayet paralıydı), bu oyunun ilham aldığı halefinden kat kat daha başarılı olduğunu belirtmeliyim. Oyundaki çeşitlilik olsun, karkater gelişimi olsun gayet tatmin edici. Ayrıca çeşitliliği yeterince tatmin edici bulmayanlar için çeşitliliği arttıracak düşman ve mekan  paketleri de IAP ile alınabilir. Oyunun en büyük eksisi, çağımızın hastalığı olan, sürekli internet bağlantısı. Onun dışında fazla bir sıkıntı göremedim. Oyun bedava olduğu için rahatlıkla deneyip, ağzınıza (pardon telefonunuza!) layık bir oyun olup olmadığını deneyimleyebilirsiniz. İyi oyunlar!

 

BİR CEVAP BIRAK