Ana sayfa Oyun İncelemeleri Project Genom İncelemesi

Project Genom İncelemesi

476
0
PAYLAŞ
Project-Genom-3

Test aşamasında olduğu için siyah ekran ve çakılmalarla, bitmeyen yükleme ekranlarıyla karşılaşabilirsiniz. İğneyi önce kendime batırdım. Acaba benim bilgisayarım mı bu oyunu kaldırmıyor diye başka bilgisayarlarda da denedim. Sonuç değişmedi. Kısaca sisteminizin ayarlarıyla oynamayın. Forumlarda, oyun canavarı bilgisayarlarında ara geçiş yükleme ekranlarında kalan oyuncuların çözüm arayışlarını okuyabilirsiniz.

Yılmayın, Ctrl Alt Del ‘den sonra gene deneyin. Bir bakmışsınız o açılmayan yükleme ekranı açılıvermiş. Hoop oyundasınız. Test aşamasında olduğu için bu gibi şeyler normal sayılır. Oyunumuz sürekli geliştiriliyor.

Bu MMORPG  tarzı bir oyun.  İlk defa karşılaşan arkadaşlarımıza kısaca şöyle özetleyebiliriz.  Devasa çok oyunculu çevrim içi rol yapma oyunu. Biz kısaca MMO diyelim. Bu tarzda en önemli özellik gerçek hayatta olduğu gibi serbest olmanız ve çevrenizde sizin gibi gerçek oyuncuların olmasıdır.

Tipik bir karakter yaratma veya seçme ekranı bulunuyor. Şuan pek bir seçeneğimiz olmasa da gelecekte daha çok opsiyon tanıyacaklardır.

Dış görünüş tercihimizden sonra oyuna başlayabilirsiniz. İlk başta siz yaklaştıkça beliren panellerden oyunda kullanacağını tuşlar hakkında bilgi alıyorsunuz. Kıyafet veya bir eşya bulduğunuzda önce çantanıza aldığınızı unutmayın. Bunları karakterinize giydirmeniz gerekiyor.

Önünüze gelen bir silahı kullanamıyorsanız bunun bir sebebi var. Onu kullanmak için çok geniş bir yetenek ağacından gerekli yeteneğe ilerlemeniz lazım. Bu oyunun diğer MMO ‘lar dan ayıran en önemli özelliği ortada bir Tank sınıfı bir DPS sınıfı vs  yok. Çok geniş bir yetenek yelpazesi var hatta mutant, hybrid özelliklere de sahip olabilirsiniz.

Biraz hikayesinden bahsedeyim. Bizler her geçen gün dünya denen bu gezegeni mahvediyoruz. Gerçek hayatta da insanlar arasında kalıcı bir barış olmadıkça gelecekte de bir gün olması kesin olan kötü bir son bekliyor dünyayı.  Neyse ki oyunumuzdaki gibi yerleşmek için yeni bir gezegen keşfetmek ve insanları oraya taşımak gibi bir seviyeye gelebilir insanoğlu.  Avalon ismindeki bu gezegen yaşamaya çok elverişli ama bu gezegene göz dikmiş  tek canlı türü insan değil. Almer’ler bizden daha gelişmişler ve her cephede insanoğlunu yenmişler. Biz de Avalon’da başlıyoruz oyunumuza.

Başlangıçta sıkıcı gelebilir. Oynadıkça oyunun devasa bir oyun olduğunu görüyorsunuz. Haritanız gayet detaylı dikkatli bakarsanız kolay kolay kaybolmazsınız.

Peki sizleri neler  bekliyor?

 Shooter tarzı bir oyun .Elimizdeki silahlarla yaratıkları vurarak deneyim kazanabilirsiniz. Gerçekçi bir hedefleme sistemi var.

Geniş bir karakter geliştirme – talent sistemi. Bu nedenle belli bir sınıf karakter diye bir şey yok. Vücudunuza mutant tarzı insan üstü güç verecek aşılar da yapabilirsiniz.

Açık bir dünya, çok geniş bir evren. Keşfedilecek gezegenler ve uzayın bilinmeyenlerine yolculuk yapabilirsiniz.

Ulaşım araçları ve uzay gemisi inşası. Evet , oyunda bir çeşit inşa etme hangar geliştirme , uzay gemisi inşası gibi çekici bir özellik var.

Topla ve yeni eşyalar üret. Oyundaki  madenler den yeni  silahlar zırhlar ilaçlar vs yapabilirsiniz. Warcraf’ta ki gibi bir müzayede yeri olur mu bilmiyorum. Dolaşırken bir ticaret sistem bilgisayarı gördüm, şuan offline olabilir belki ama ilerde devreye gireceğini düşünüyorum.

Sosyalleş, bir topluluğa katıl. Syndicates  ; Her MMO oyununda ortak bir amaç ideoloji altında birleşmiş oyuncular olur. Bunlar kah klan denir kah guild bu oyunda da Syndicates deniyor. Yeterli krediniz varsa yaratabilirsiniz. Var olanları görüntüleyip katılabilirsiniz.

Oyunun Türkçe desteği maalesef yok.  Server olarak Avrupa ‘yı seçmek mantıklı olacaktır.

Oldukça önemli bir özellikte oyun için bir kez para vereceksiniz. Bir kere öde ömür boyu oyna pek MMO lar da olmayan bir özellik. Ayrıca tok gözlü bu bir avuç oyun geliştiricisi yoldaş, ortada gerçek parayla değil oyun oynayarak emek sarf ederek bir şeyler elde etmenizi hedeflemişler. Oyunda gerçek parayla üstün zırhlar silahlar gemiler almayı şimdiden unutun.

Mesajlaşma için başlangıçta biraz zorluk çektim. Sizlere bazı komutları aşağıda sunuyorum.

Aşağıda sizlere yararlı olabilecek bazı chat komutlarını veriyorum.

/w name — kişiye özel mesaj
/p — grup mesajı
/g —  bulunduğunuz syndicate ‘te kilerin göreceği mesaj
/invite name, /inv name — gruba davet
/kick name — gruptan at
/leave — gruptan ayrıl
/ginvite name — yöneticisi olduğunuz sydicate’e kişiyi davet
/gquit — syndicate ‘ten ayrıl
/gdisband — syndicate’ti terk et
/gkick name — yöneticisi olduğunuz  syndicate’ten kişiyi at

Hepinize bu yeni gezegende ve uzayda heyecanlı maceralar dilerim. Hoşça kalın.

Genel değerlendirme
Senaryo : 9
Grafik : 7
Ses :7
Oynanabilirlik: 8

Sistem Gereksinimleri

MİNİMUM:
İşletim Sistemi: Windows 7,8,10 (64-bit sadece)
İşlemci: 2 GHz quad-core Intel  ya da AMD
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: GeForce GTX 460 ya da dengi
DirectX: Sürüm 10
Ağ: Geniş bant İnternet bağlantısı
Depolama: 11 GB kullanılabilir alan

ÖNERİLEN:
İşletim Sistemi: Windows 7,8,10 (64-bit sadece)
İşlemci: 2.5 GHz quad-core Intel ya da AMD
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: GeForce GTX 860 ya da dengi
DirectX: Sürüm 11
Ağ: Geniş bant İnternet bağlantısı
Depolama: 11 GB kullanılabilir alan

 

BİR CEVAP BIRAK