Ana sayfa Genel Seum: Speedrunners From Hell İncelemesi

Seum: Speedrunners From Hell İncelemesi

494
0
PAYLAŞ
Seum-Speedrunners-From-Hell-2

Cehennemin derinliklerine inmeye hazır mısınız?

Bu oyun ilk elime geldiğinde “allah allah nasıl bir şey ola ki” dedim, fragmanlarını izleyerek hemen denemeye karar verdim.

Seum, Pine Studio adlı bağımsız bir firmanın tasarladığı bir oyun ve indie klasmanında. Heavy Metal ile birlikte sizi iyice içine sürükleyen bu oyun aslında bir nevi oyunları hızlı bitirenler (Speedrunners) için cehennem tadında olmuş. Speedrun dediğimiz olay ise bir oyunu en kısa sürede bitirme anlamına geliyor ve son 5 yıldır çok popüler olan bir olay haline geldi.

seum-speedrunners-from-hell-2

Oyunumuzun konusuna değinirsek: Marty adlı bir abimiz metal müzik dinleyen ve bu tarzda yaşayan asi bir kişiliktir. Bir gün evinde bira içip keyif yapıyorken evinin kapısının altından bir plak verilir. Plak ekrana geldiği an heavy metal müzik size eşlik eder. Ve bu plak’ı gramafona koyduğu an bir portal açılır ve karşısında şeytan belirir. Şeytan biralarını çalmaya kalkar, Marty abimiz buna izin vermez ve Şeytan Marty’nin sağ kolunu alır. Marty ise Şeytan giderken plak ile birlikte Şeytanın sağ kolunu almayı başarabilmiştir. Ardından şeytanın kolunu kendine takarak sırf biraları uğruna kanalizasyondan şeytanın geçtiği cehenneme doğru yol alır. Aslında bir bira için onca eziyet katlanılır mıydı sayın okurlar bilemiyorum… Her neyse.

Oyunumuzun amacı seviye atlayarak haritaları olabilecek en hızlı şekilde geçebilmek, tam bir FPS tadında atlayıp zıplayıp koşturabilmek ve haritalardaki saklanmış biraları bulabilmektir.

Ve tabii işin en güzel kısmı: Rekabet! Oyun sizin bitirdiğiniz milisaniyeye kadar dikkat ediyor ve sizi kendi içinde bulunan bir dünya sıralamasına koyuyor. Eğer belli bir saniyeden daha kısa sürede bitirirseniz yarışta birinci olan insanları izleyebilir ve onların yöntemlerini uygulamaya çalışabilirsiniz.

seum-speedrunners-from-hell-3

Marty abimiz bayağı gaza gelerek şeytanın kolundan ateşler saçarak ilerlemeye çalışıyor ve aynı zamanda Şeytan Marty abimizi izleyip bir de gaz veriyor. O kısım biraz sinir bozucu olabiliyor ancak zorluk seviyeleri çok güzel bir şekilde ilerliyor.

seum-speedrunners-from-hell-4

Müzikleri sayesinde çılgın ata ata koşturuyorsunuz. Müzikleri çok beğendiğimi söyleyebilirim. Heavy Metal tarzında olunca haliyle her şey daha vahşi, daha korkunç oluyor ancak şahsen benim çok hoşuma gitti gore tarzı oyunları sevdiğimden ötürü olsa gerek. Her taraf vahşet, aşağıya bakıyorsunuz “floor is lava”, -çocukken eminim yapmışsınızdır koltukların üstünden bir başkasına atlayıp aşağısı lavaymış meğersem diyerek- kulağınızda çılgın atan müzikler, her yerde tehlike ve sürekli görülen kan insana başta itici gelebilir ancak ne demiştik? Cehenneme hoşgeldiniz!

seum-speedrunners-from-hell-5

Oyunun içinde çok güzel espriler var. Öldüğünüzde ya da başaramadığınızda Şeytan ile Marty’nin minik ama komik sohbetleri oluyor. Cehenneme doğru ilerlendiği için asansör aşağı doğru iniyor. Şeytan koluna sahip olduğunuz için tabiri caizse sıka sıka ilerliyorsunuz. Sürekli asabiyet aşılayan Heavy Metal müziği de insanı bayağı gaza getiriyor.

Genel olarak oyun keyifli, sizi sıkmıyor ve sürükleyici bir şekilde ilerliyor. Çözmeniz gereken oyunlar çok zorlayıcı değil, ancak daha kısa sürede bitirme çabası, süreklilikte bu oyunun en büyük pozitif özelliği olmalı.

Sevgi ve Hız ile Kalın!

 

BİR CEVAP BIRAK