Ana sayfa Oyun Haberleri Switch İçin Çıkış Tarihi ve Daha Fazlası Belli Oldu

Switch İçin Çıkış Tarihi ve Daha Fazlası Belli Oldu

412
0
PAYLAŞ
Switch_yin_yOkA_Tarihi_ve_Daha_Fazlas_Belli_Oldu

Bir süredir sesi sedası çıkmayan Switch konsolu, yeniden sahneye çıktı. Günün erken saatlerinde Tokyo şehrinde yapılan canlı yayın sırasında, Nintendo firmasının piyasaya süreceği yeni konsol ile ilgili yeni açıklamalar yapıldı.

Bildiğiniz gibi Nintendo firmasının kod adı NX olan yeni konsolu, geçtiğimiz Ekim ayında, Switch adı altında duyurulmuştu. Tasarımı dolayısıyla evimizde, yolda giderken ve gittiğimiz yerde, kısacası her yerde oynayabileceğimiz bu konsol, oldukça ilgi çekici olduğu bir gerçek, ama böylesine değişik bir tasarıma sahip olan konsolun oyun yelpazesi açısından beklenen doyuruculuğa sahip olması gerekir. Duyurunun yapıldığı gün verilen bilgilerin ışığında ise, oyun dünyasının önde gelen oyun geliştiricilerinin Switch için sıraya girdiklerini öğrenmiştik. Ne var ki, Nintendo, 2017 yılına kadar konsol ile ilgili başka resmi bir bilginin verilmeyeceğinin altını çizmişti. Öyle de oldu ve bugünün erken saatlerinde Switch için yapılan bir canlı yayın neticesinde, yeni konsol ile ilgili yeni bilgiler verildi. Eğer isterseniz, hemen başlayalım…

Öncelikli olarak, Switch konsolu ile ilgili olarak en çok merak edilen iki şeyden birisi çıkış tarihi, diğeri de fiyatıydı. Tokyo şehrinde yapılan canlı yayın sırasında Nintendo tarafından verilen bilgiye göre, yeni konsol ile oldukça yakın bir tarihte buluşacağız. Öyle ki, 3 Mart 2017, Switch konsolunun satışa sunulacağı tarih olacak. Belirlenen fiyat ise $ 299.99. Para birimimize çevrildiğinde, karşımıza yaklaşık olarak 1145 TL gibi bir rakam çıkıyor, ama vergilerle birlikte bu rakamın en az 1500 TL olabileceğini tahmin edebiliriz.

Bir diğer nokta ise, esasında Nintendo için bir ilk olacak. 2015 yılında vefat eden Satoru Iwata sonrasında başkanlık koltuğuna oturan Tatsumi Kimishima tarafından yapılan açıklama ile Nintendo, tarihinde ilk kez ödemeli çevrim içi bir platformu Switch ile birlikte oyunculara sunacak. Şimdilik bu sistemin nasıl bir işleyişe sahip olacağı, Miiverse’ün bunun bir parçası olup olmayacağı ve PlayStation Plus veya Xbox Live gibi servislerle benzerlik gösterip göstermeyeceği bilinmiyor, ama belli olan bir şey var ki, o da bu platformun bu senenin Sonbahar mevsimine kadar ücretsiz olacağı.

Haberimizin başlarında Switch konsolunun duyurusunun yapıldığı gün oyun dünyasının önde gelen oyun geliştiricilerinin Switch için sıraya girdiklerini öğrendiğimizi söylemiştik. O günden bugüne kadar herhangi bir teyit veya yalanlama haberi ile karşılaşmadığımız için, duyduğumuz her bir haberi söylenti olarak bir kenarda tutmuştuk. Öyle ki, yeni Assassin’s Creed oyununun Switch konsoluna da çıkacak olması söz konusuydu. Canlı yayın sırasında sahneye çıkan oyun geliştiricilerinden bir tanesi de Ubisoft oldu. Bizler de tabi ki bu durumda, yeni Assassin’s Creed oyunu ile ilgili söylenti için bir teyit bekliyorduk. Ne var ki, Fransız geliştirici konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmayarak bizleri üzdü. Ancak her ne kadar çıkış tarihleri sonradan duyurulacak olsa da, Rayman Legends: Definitive Edition ve Steep oyunlarının Switch konsolu için de piyasaya sürüleceğini duyurarak bir parça olsun sevindirdi diyebiliriz. Ubisoft sonrasında Bethesda Softworks, The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition ve Electronic Arts ise yeni bir FIFA oyununun Switch için yapım aşamasında olduğunu canlı yayın sırasında resmi olarak duyurdu.

Görünen o ki, Nintendo firması Switch ile işi ciddiye almaya yavaştan başlamış. Umarız üçüncü parti desteği bu şekilde devam eder de, Sony ve Microsoft platformları arasında sürmekte olan rekabete Nintendo da dahil olur. Bakalım gelecek günler bize neler getirecek?

Bizi takipte kalın!

 

BİR CEVAP BIRAK